Blog o životě s labradorem

Zpět
Labrador a voda – radost i starost

Labrador a voda – radost i starost

Zveřejněno 29.7.2015

Podle zařazení plemen do skupin v rámci Mezinárodní kynologické federace (FCI) patří retrívři do 8. skupiny: retrívři, slídiči a vodní psi, konkrétně do sekce 1 – retrívři. Z tohoto zařazení jednoznačně vyplývá jejich kladný vztah k vodě.

Ve vodě dovedou pracovat i bavit se. Jejich častému pobytu ve vodě je uzpůsobena i jejich srst – krátká a hustá, na omak působí tvrdě, ovšem její podsada dobře odolává povětrnostním vlivům. Specialitou labradorů je práce ve vodě. A to je důvod, proč se většina labradorů při pohledu na vodu dostává do vytržení. Házení a přinášení aportů – míčků nebo klacíků, to je radost jak pro psa, tak pro jeho pána. V teplých dnech je rozhodně nesmyslné odepírat mu koupání, ovšem mohou nastat i situace, za kterých koupání labradora není vhodné.

Pobyt labradora ve vodě však může být i starost, jak pro jeho pána, tak pro psa. Labradoři mají v sobě geneticky zakódované lovecké pudy, takže je třeba začít i u vody včas s výcvikem. Nahánění kachen, ptáků a další zvěře musí mít od samého začátku z výchovných důvodů zakázané.

Problémem se může stát i samotný pobyt ve vodě. V zimě počítejte s tím, že i když bude teplota pod nulou, váš čtyřnohý milovník vody nezáváhá a půjde se bez obav okoupat a zaplavat si i v ledové vodě, která uprostřed řeky hned tak nezamrzne. Může se stát, že se pod ním prolomí led a proud ho strhne pod ledový zamrzlý okraj hladiny. A i když se nestane nic nepříjemného, rozhodně nesmíte v zimě dovolit svému okoupanému psovi lehat si na zamrzlou zem a po příchodu domů je třeba ho usušit. Nesmí totiž prochladnout, mohlo by to vyvolat potíže močového ústrojí a u fen i problémy rozmnožovacích orgánů.

Vzhledem k tomu, že labradoři mají visící uši, které jsou na péči náročnější, než stojící, je třeba labradorům uši kontrolovat častěji. Zvláště pak, koupe-li se váš labrador často, kontrolujte mu uši každý týden. Stejně tak, jak je početná skupina labradorů, která problémy s ušima netrpí, tak početná je i skupina těch, kterým uši potíže působí, a to dosti často. Časté potřásání hlavou, podrbávání se za ušima anebo šikmé držení hlavy může naznačovat, že váš pes nemá s ušima něco pořádku. Z uší může vytékat hnědavý sekret, to je důvod pro návštěvu veterináře.

Někteří labradoři mohou mít po koupání problémy se srstí či s pokožkou. Hodně jich trpí na kožní vyrážky a alergie, často způsobené koupáním v nevhodných vodních podmínkách. Zvláště v parném létě mohou být takovým problematickým zdrojem stojaté vody.