Blog o životě s labradorem

Zpět
Labrador, který si hraje, nezlobí aneb Jak zaměstnat labradora

Labrador, který si hraje, nezlobí aneb Jak zaměstnat labradora

Zveřejněno 29.7.2015

Labradorský retrívr je plemenem přátelského, poslušného a hbitého psa. Role hlídače mu spíše nesvědčí, v těchto rolích často selhává. Za svého pána a jeho rodinu se dokáže postavit skvěle, jako hlídač objektů ale určitě vhodný není. Tím ho nezabavíte a v takových situacích pravděpodobně selže.

Význam anglického slova „retrieve“ dokonale vystihuje, čím svého Labradorského retrívra můžete ideálně zabavit, a z čeho bude nadšený. Slovo „retrieve“ znamená přinést zpět, neboli aportovat. Přesně tohle je činnost, za kterou vás bude váš labrador milovat ještě víc. Aportování na suchu, ještě lépe ovšem ve vodě, udělá vašeho psa nejšťastnějším.K aportování byl labrador původně vyšlechtěn. Nejednalo se ovšem o aportování klacků nebo tenisáků, ale o přinášení kachen, které nimrodi střelili, a které spadly třeba do rybníka.

Stejně tak je labrador plemenem společenským. Aby se cítil být zaměstnaný a zabavený, neměli byste ho izolovat od ostatních psů. Ideální je, pokud už od štěněte budete chodit na místní socializační cvičení psů. Jedná se o to, aby byl váš pes zvyklý se pohybovat mezi ostatními psi, věděl, nebo aspoň dokázal předpokládat, co od ostatních psů může očekávat. Když se váš pejsek dostatečně pobaví na procházce, vyběhá se s ostatními psy, prostor domova se pro něj stane spíše místem odpočinku, a vy s ním budete mít potom méně starostí. Pro zabavení doma jsou ideální hračky na žvýkání nebo klacíky na kousání.

Jakmile absolvujete dostatek socializačních cvičení, v aktivních procházkách pokračujte. Najděte místa v okolí, která jsou vyhrazena volnému pohybu psů bez vodítek a náhubků. Určitě tam potkáte množství páníčků, kteří budou ochotni, nechat volně hrát svého psa s vaším labradorem.

Základním pravidlem, kterého byste se měli držet je, že pobavený a vylítaný pes je hodný pes!