Blog o životě s labradorem

Zpět
Labradorské štěněčí období a co s ním souvisí

Labradorské štěněčí období a co s ním souvisí

Zveřejněno 29.7.2015

Štěně je nemluvně v chlupatém převleku, je naplno závislé a důvěřivé vůči svému majiteli. Spoléhá na něj, že mu obstará základní a nezbytné potřeby. Voda, krmení a přístřeší je stěžejním základem. Dobrá péče, ochrana, výchova a láska jsou neméně důležitou potřebou téměř každého živého stvoření.

Je nutné na nový přírůstek připravit celou rodinu i dům. Měli byste promyslet, zda pejskovi vyhradíte některou místnost, nebo jestli bude mít přístup do všech místností domu nebo bytu. Místnosti, kam nechcete, aby měl pes přístup, byste měli raději ohradit přepážkou, protože dveře nemusí být zavřené vždy a za každých okolností. Labrador by měl mít v bytě vyhrazen svůj prostor, označovaný jako „místo“. Měl by tam mít pelíšek a misku s vodou, v době krmení i misku se žrádlem. Zároveň by tu měl mít klid na spaní a k odpočinku.

Štěně prospí většinu dne. Jedním z rizik se může stát elektrická kabeláž. Štěně ve chvíli vaší nepozornosti může kabely začít žužlat a kousat, což může mít tragické následky. Nenechte proto kabely volně povalovat, pevně je připoutejte ke zdem, popřípadě je dejte do vyšší úrovně, připevněte ze spodní strany ke stolu anebo opatřete chrániči. U staršího psa už toto riziko obvykle nehrozí, navíc je-li mu od mala vštěpováno, že tato činnost je pro něj zakázaná, pochopí to velmi brzy. Labradoři jsou velmi inteligentní psi.

Zásadní věcí, se kterou samozřejmě budete ze začátku bojovat, je počůrávání a kakání v domě. Na specifické místo, dál od pelíšku, umístěte vrstvu novin nebo třeba starší ručník a snažte se štěně směřovat při vykonávání potřeby sem. Pejska chvalte za každé vyčůrání na noviny. V určitých časových intervalech choďte pravidelně ven a chvalte ho pokaždé, když se venku vyčůrá. Samozřejmě ale až potom, co vykoná potřebu. Za vykonání na špatném místě svého labradora netrestejte, vyvolalo by to v něm jen nervozitu a nejistotu. Přejděte to bez povšimnutí. Intenzivně ale chvalte své štěně za vykonání potřeby venku. Labradoři pochvalu milují, zvláště následuje-li po ní chutná odměna.

U psů zpravidla trvá proces učení se venčit ven o trochu déle, než u fenek. Psi si totiž značkují své teritorium. Zvedat nohu při čůrání psi začnou až kolem 9. měsíce věku, i později. Ovšem značkovat mohou i některé fenky, aby vás to třeba nepřekvapovalo.