Blog o životě s labradorem

Zpět
Proč se nebát krmit BARFem

Proč se nebát krmit BARFem

Zveřejněno 29.7.2015

BARF, pro většinu páníčků velká neznámá, pro ty osvícené už zlatý standard výživy jejich labradora i jiných plemen. BARF je zkratkou pro Bones and Raw Food neboli Kosti a Syrová Strava.

BARF je jídelníčkem pro vašeho psa, který ho navrací k jeho kořenům šelmy a přináší cestu, jak se vyvarovat všech tepelně upravených krmiv, u kterých si nikdy zcela nebudeme jisti, co opravdu obsahují.

Pokud krmíte svého psa BARFem, jeho jídelníček se skládá převážně ze syrových kostí, syrového masa a syrové zeleniny. Krmení tímto způsobem není finančně náročnější než krmení suchými a jinou tepelně upravovanou stravou, jakou jsou konzervy nebo paštiky. Mezi BARF můžete zahrnout levné a často dostupné kosti a maso v každém řeznictví, jakými jsou kuřecí skelety, hovězí harfy, drůbeží srdíčka a krky, nebo morkové kosti. Svého pejska tím skvěle zabavíte, z jídla se stane zábavná část dne, kterou si váš pes užije a nebude to pouhý moment, kdy do sebe rychle nasype misku granulí. Pejsek si se svým jídlem vyhraje.

Možná jste doteď svému labradorovi kosti dávali, ovšem vařené. Vařené kosti můžou být pro vašeho psa ale velmi nebezpečné. Uvařením nebo upečením zkřehnou, snadněji se lámou a štěpí, takže se stanou pro vašeho pejska mnohem hůř stravitelné a mohou se mu zapíchnout v trávicím traktu.

Naopak syrové kosti jsou pružné, ohebné a kluzké, takže možnost jejich zapíchnutí v průběhu trávení je mnohem menší a lépe se tráví. Dále můžete do jídelníčku vašeho psa přidat některé druhy zeleniny. Co se týče zeleniny, jsou ale pejsci o dost víc vybíraví, než u masa. Vyzkoušejte, která zelenina bude chutnat právě vašemu psovi. Naše fenka labradora má v oblibě mrkev a z ovoce borůvky a meloun.

Jedním z prvních výsledků, kterých si pravděpodobně povšimnete, jakmile začnete krmit BARFem a ne tepelně upraveným krmivem, je velikost exkrementů vašeho psa. Při krmení konzervami, paštikami a granulemi organismus vašeho psa zpracuje mnohem méně, než je žádoucí. Jakmile přejdete na BARF, jeho stolice bude mnohem menší. Znamená to, že jeho organismus toho více zpracoval.