Blog o životě s labradorem

Zpět

Přírodní prevence napadení parazity

Zveřejněno 29.7.2015

Paraziti, jakými jsou například klíšťata, blechy nebo vši, jsou bohužel nedílnou součástí chovu psa. Psí páníček, který nikdy svému psovi netahal klíště, jako by nebyl tím správným páníčkem.

Standardními nástroji k obraně před těmito druhy parazitů jsou antiparazitální obojky nebo kapky, které se aplikují podélně po hřbetu psa. V obou případech se ovšem jedná o nástroje plné chemie, které mohou vyvolat řadu zdravotních potíží, od nepříjemně zapáchající srsti, k jejímu vypadávání až k neblahým podkožním reakcím.

K přirozené obraně proti parazitům neobsahující chemii můžete přistoupit v rámci péče o vašeho čtyřnohého mazlíčka velmi snadno. Existují tzv. přírodní anti-parazitální obojky. Veškerá chemie je nahrazena voňavými éterickými přírodními oleji z nimby, eukalyptu, cedru, máty nebo levandule. Tyto účinné látky proniknou do srsti a na kůži psa, působí proti parazitům a zároveň příjemně voní a nevyvolají žádné zdravotní reakce ani u těch labradorů, kteří jsou často velmi citliví. Obzvláště vhodné jsou pro psy, kteří často trpí alergiemi. Přírodní obojky i kapky jsou dostupné ve většině známějších e-shopů, v kamenných obchodech je dostupnost zatím poněkud složitější.

Nezatěžujte organismus vašeho pejska zbytečnými střety s chemií. Klasické přípravky proti parazitům jsou vyvinuty tak, aby zapříčinily neschopnost klíšťat se dál množit a způsobily jejich uhynutí ještě v srsti psa. Jaká může být reakce psího organismu na přípravek, který má za úkol udělat klíště neplodným nebo způsobit jeho uhynutí?

Labradorský retrívr je plemeno, které miluje vodu. S tím souvisí i zvýšené riziko parazitů a obzvláště klíšťat, která se vyskytují spíše ve vlhkém prostředí, například u rybníků a řek. Účinnost těchto antiparazitálních přípravků je většinou omezena na 2-4 měsíce. Pokud se váš pes ale s antiparazitálním obojkem kupříkladu často koupe, jeho účinnost je tím zkrácena.